Hypotéky

Odložení splátek hypotéky

Situace kolem koronaviru COVID-19 se neblaze podepsala na finanční situaci spousty z nás. Zaměstnanci zůstávají doma za 60 % svého platu a podnikatelé jsou v těchto chvílích i na nule.

Pokud máte hypotéku, může být tato situace velmi stresující. Pomoci by Vám v tom měla iniciativa České bankovní asociace, která vyzvala banky, aby v odůvodněných případech umožnily svým klientům odložení splátek hypotéky až o 3 měsíce.

Prakticky všechny tuzemské banky na tuto situaci zareagovaly kladně a již jsou v provozu funkční řešení. Postupy vyřízení takové žádosti se různí podle toho, které banky jste klientem. Nejjednodušším způsobem, jak požádat Vaši banku o odložení splátek hypotéky, je zavolat si na její infolinku, kde Vám již připravení pracovníci pomohou celý proces vyřídit. 

Samozřejmostí je pak vyřízení celého procesu online bez nutnosti návštěvy pobočky. Bude však potřeba bance prokázat, že k odkladu máte skutečný důvod, který souvisí s omezeními v důsledku výskytu koronaviru. Takovým důvodem může být například: onemocnění koronavirem, nařízená karanténa, ošetřování dítěte, zaměstnání v zahraničí, pokles příjmů, výpadek zaměstnanců, výpadek dodávek, zrušené zakázky, pohledávky po splatnosti apod. Většinou bude postačovat tuto skutečnost prokázat pouhým čestným prohlášením. Je však potřeba pamatovat na skutečnost, že pokud banka zjistí nesoulad mezi čestným prohlášením klienta o jeho neschopnosti splácet v důsledku postižení pandemií a skutečným stavem, bude tento nesoulad kvalifikován jako pokus o úvěrový podvod. 

Důležitým faktem je také to, že banka nebude odklad splátek reportovat do úvěrových registrů

Podobným způsobem pak funguje i odklad splátek u standardních spotřebitelských či podnikatelských úvěrů. Tady je však potřeba si uvědomit, že banka bude po dobu odložení splátek úvěr nadále úročit a bude se tak navyšovat jistina úvěru.

Doufejme, že se celá tato situace brzy vyřeší a všichni se tak vrátíme do normálního režimu. 


NAPIŠTE MI