Jak pracuji jako finanční poradce

Již od začátku mého působení ve finančním poradenství v roce 2011 jsem tuto profesi vnímal jako běh na dlouhou trať a také velký závazek vůči svým klientům, kterým slibuji svou péči.
Jsem finanční poradce. Věta, která v lidech v minulosti ne vždy vzbuzovala dobré pocity. Věřím ale, že pokud se tato práce dělá poctivě a poradce staví na první místo svého klienta a ne sebe, vede to ke dlouhodobé spokojenosti všech. Za dobu mého působení v tomto oboru se mi to mnohokrát potvrdilo a tak bych se s Vámi chtěl podělit o to, jak tedy se mnou probíhá spolupráce od první schůzky až po moment, kdy se z nás stanou přátelé.

První setkání

Cílem naší první schůzky bude především poznat se a zjistit, zda si jako lidé sedneme. Pokud si mne vyberete za svého finančního poradce, tak se v následujících letech budeme pravidelně potkávat a proto je důležité, abychom si již na začátku padli do oka a zároveň si řekli, co od sebe čekáme.
Mým úkolem během našeho prvního setkání bude zanalyzovat Vaše přání a potřeby. Pobavíme se o tom, zda již splácíte úvěr na bydlení nebo teprve plánujete si vlastní dům či byt pořídit. Zjistíme, jak máte aktuálně zajištěn Váš příjem pro případ jeho výpadku z důvodu úrazu či nemoci. Určitě přijde na řadu i téma zajištění Vaší rodiny. V neposlední řadě projdeme Vaše majetkové a odpovědnostní pojištění a pobavíme se i o Vaší finanční přípravě na budoucnost.

Nejsem prodejce, a proto na první schůzce určitě nebudeme podepisovat žádnou smlouvu o finančním produktu.

Druhá schůzka

Na základě získaných informací Vám sestavím finanční plán, dle mého nejlepšího uvážení. Cílem finančního plánu je, aby odpovídal Vašim možnostem a zároveň řešil všechny aspekty Vašich současných i budoucích potřeb. Co tento plán bude obsahovat, záleží na mnoha věcech a především na tom, v jaké fázi života zrovna jste. Jiné řešení navrhnu čerstvě zaměstnanému absolventovi a jiný finanční plán bude mít rodina s malými dětmi. Při našem druhém setkání si tento plán společně projdeme. Je to jako, když Vám krejčí bere míry na Váš oblek či šaty. Vaše míry jsem si odnesl z prvního setkání a nyní již jdeme vyzkoušet, zda oblek padne. Šaty či oblek nesmí nikde tlačit, musíte se cítit pohodlně a cenovka by měla odpovídat Vaší představě. Zrovna tak to bude s řešením Vašich financí. V závěru naší druhé schůzky se tedy i domluvíme, zda někde povolíme nebo utáhneme.

Třetí káva

Teď už řešíme prakticky jen formality. Připravím veškeré podklady a jdeme podepisovat. Je pro mě nadmíru důležité, aby moji klienti rozuměli všemu, co podepisují. Proto si vše pečlivě projdeme a znovu si řekneme, co a proč to děláme. Finanční plán dělám tzv. “na klíč”. Znamená to, že veškerou následnou korespondenci řeším za Vás. Stejně tak dohlížím na to, aby vše dorazilo, kam má a dokontroluji veškeré procesy. Zjistíte, že v tomto jsem velký puntičkář. Jednoduše dělám svou práci tak, abych Vám nepřidělal starosti, ale naopak Vám od nich ulevil.

Co dál?

Říkám to na každé schůzce a napíšu to i zde. Stojím si za svým slovem, když říkám, že se na mě můžete obrátit!

Co to ale znamená? Typicky mě využijete v případě pojistné události. Buď za Vás celé jednání s pojišťovnou vyřídím, nebo s ním alespoň pomohu. Je také pravděpodobné, že se Vaše potřeby během života změní. Například když nastoupíte na rodičovskou dovolenou, změníte zaměstnání apod. Stejně tak se na mě pravděpodobně obrátíte, když nastane nějaká tíživá finanční situace a Vy budete potřebovat vybrat nějaké peníze ze spoření. Nebo se Vám naopak bude dařit a své úspory budete chtít zhodnotit. Jak Vám asi už došlo, v průběhu života každého člověka nastane mnoho příjemných či méně příjemných situací, kdy bude potřebovat slíbenou pomoc svého finančního poradce. A v tu chvíli tady budu.

Pokud Vás zaujalo, co zde píši, rád Vás pozvu na kávu do své kanceláře nebo můžeme vše probrat v pohodlí Vašeho domova. Ozvat se mi můžete telefonicky nebo klidně jen napište, v čem Vám mohu pomoci či poradit a domluvíme se.

No a pokud jste se dočetli až sem, tak Vám zatím popřeji hezký den a těším se na naše setkání.


NAPIŠTE MI

26 thoughts on “Jak pracuji jako finanční poradce

Comments are closed.